Az alábbi feladat a 2023-as (NAT 2012) októberi, középszintű fizika érettségi első részének 15. feladata volt. A feladat kulcsa a domború lencse.
„Fizika általános iskolásoknak”
„Elektromos alapjelenségek” c. fejezet
„Az atom” c. lekében,
vagy középiskolásoknak és érettségire készülőknek
„Fizika középiskolásoknak”
„Az atomok és a fény” c. fejezet
„Az atom Thompson- és Rutherford – modellje” c. lekében.
A modern fizika két meghatározó elmélete, a Rutherford-féle atommodell és Max Planck fotonelmélete, alapvetően formálta meg a tudományos közösség atomokkal és elektromágneses sugárzással kapcsolatos megértését. Ezek az elméletek jelentős mérföldkövek voltak az atomfizika és a kvantummechanika fejlődésében. Az ilyen témák gyakran felbukkannak a fizikai érettségi vizsgákon, beleértve a 2023 októberi érettségit is, ahol a diákoknak meg kellett határozniuk, hogy a Rutherford-féle atommodell magában foglalja-e Planck fotonelméletét. A helyes válasz: C) Nem foglalja magába.
Rutherford Atommodellje
Ernest Rutherford által kifejlesztett atommodell az aranyfólia-kísérlet eredményein alapult, amely során alfa-részecskékkel bombázott vékony aranyfóliát. A kísérlet megfigyelései arra utaltak, hogy az atomok nagy része üres tér, de rendelkeznek egy kis, pozitív töltésű, sűrű maggal, amely az atom tömegének nagy részét tartalmazza. Ez a modell az atommag koncepcióját vezette be, de nem foglalkozott az elektronok pontos viselkedésével vagy azzal, hogy azok hogyan bocsátanak ki vagy nyelnek el fényt.
Planck Fotonelmélete
Max Planck fotonelmélete a kvantummechanika egyik sarokköve, amely a fény kvantált természetét írja le. Planck azt javasolta, hogy az energia kis, elszigetelt egységekben, úgynevezett kvantumokban vagy fotonokban van kibocsátva vagy elnyelve. Ez az elmélet alapvetően változtatta meg azt, ahogyan a tudósok a fény és az anyag kölcsönhatását értelmezték, és később Albert Einstein munkájához vezetett a fotoelektromos hatás területén.
A Két Elmélet Összefüggése
Bár mindkét elmélet forradalmasította a fizikát, a Rutherford-féle atommodell nem integrálja Planck fotonelméletét. Rutherford modellje az atommagra koncentrál, anélkül, hogy részletesen kitérne az elektronok és a fény kölcsönhatására, míg Planck elmélete az energia kvantált természetére összpontosít, különösen a fény és az anyag közötti kölcsönhatás kontextusában.
Konklúzió
Tehát a válasz egyértelműen C) Nem foglalja magába. Rutherford atommodellje és Planck fotonelmélete bár mindkettő kritikus jelentőségű a fizikában, de különböző aspektusokat vizsgálnak az atomok és az energia viselkedésében. A Rutherford modell nem foglalkozik a fotonokkal, így nem tekinthető integrálásnak vagy alkalmazásnak Planck munkájával kapcsolatban. Ez a megkülönböztetés fontos a fizikai koncepciók pontos megértéséhez és az ilyen típusú vizsgakérdések sikeres megválaszolásához.